Hlavní zásady Berkatu

  1. Pomáhat má smysl nejen těm, kteří jsou nám příjemní, líbí se nám, či je litujeme. Pomáhat je třeba všem, kteří to potřebují. Jsou i případy, kdy pomoc učinila z lumpa slušněho člověka.
  2. Za vynaložené úsilí při poskytování pomoci druhému nelze čekat ani vděčnost ani žádné jiné odměny.
  3. Pomáhat lidem z odlišných kultur nesmí být zaměňováno snahou přesvědčit je, že ta naše kultura je lepší.
Šťastné létající koberce

Šťastné létající koberce je projekt, který během svého pobytu v Afghánistánu vymyslela a zahájila novinářka Petra Procházková.

250 žen ze čtyř vesniček v okolí Kábulu šilo a vyšívalo tradiční afghánské oděvy, které jsme prodávaly na různých akcích v České republice. Získané peníze jsme jim posílaly zpět. S projektem jsme po více jak 7 letech skončily, protože ženy se zcela spoléhaly na to, že jejich výrobky prodáme my. Naším cílem ale bylo, aby se s naší pomocí samy naučily si vydělávat na živobytí.

 

Po skončení této spolupráce jsme přemýšlely, jestli a jak dál pomáhat chudým ženám v Afghánistánu. Během loňského pobytu Dr. Wahida Hafiziho (v Kábulu transplantuje oční rohovky získané v ČR v rámci našeho projektu Adžamal) jsme zjistily, že má sestru Khalidu, která je koordinátorkou pro Afghánistán v charitativní organizaci SHG, pomáhající chudým afghánským ženám.

 

 

SHG (Self Help Groups) jsou známé jako svépomocné skupiny. Skupiny lidí, kteří si vzájemně pomáhají, sdílejí společné problémy. 

Podle slov paní Khalidy Hafizi afghánské svépomocné skupiny pomáhají ženám zlepšit životní standart jejich rodin – získávají lepší znalosti o péči o zdraví, hospodaření, lidských právech, vzdělání.

Ženy tak pozitivně ovlivňují afghánskou společnost.

 

 

Podle paní Khalidy ženy nejvíce trápí jejich negramotnost, pak by chtěly vybudovat nějaký prostor, kde by se mohly vzájemně setkávat, sportovat. A určitě také to, že jejich děti nemají vhodné boty, teplé oblečení a že učení do školy většina z nich nosí v igelitových taškách.

 

 

Co se týče odstranění negramotnosti jsme oslovily Člověka v tísni. Ten v zemi kdysi kurzy gramotnosti pořádal, ale už s nimi skončil. Nyní o nich znovu uvažuje a to právě prostřednictvím SHG. Začínáme komunikovat se slovenskou organizací Človek v ohrození.

 

 

Také jsme se obrátily na české výrobce bot a školních tašek. I když to bylo před Vánocemi, kdy už firmy většinu zboží pro charitativní účely rozdaly, reagovaly čtyři firmy. Tři poslaly boty, buď zadarmo nebo za velmi výhodné ceny, jedna nádherné školní tašky. Z peněz od našich dárců jsme přes internet lacině koupily 21 školní batoh. Nezávisle na této akci jsme jako každoročně dostali od firmy Piccollo, s.r.o. 16 krabic zimního oblečení.Všechny věci

do Kábulu doputovaly v letadlech Armády ČR.

 

 

Reakce paní Khalidy jsou nádherné, stále děkuje a posílá fotografie dokazující předání bot a tašek. Také o naší pomoci vyšel článek ve zpravodaji SHG Afghanistan. 

 

Projekt není dotován žádnou institucí, ani grantem. Můžeme v něm pokračovat jen díky vám.

 

ČÍSLO ÚČTU:  544411 / 5500, var. symbol: 333.

 Kontaktní osoba: Jarmila Müllerová

Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript


 

Berkat na Slovensku:

www.berkat.sk

Ti, kteří nám pomáhají

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner