Hlavní zásady Berkatu

  1. Pomáhat má smysl nejen těm, kteří jsou nám příjemní, líbí se nám, či je litujeme. Pomáhat je třeba všem, kteří to potřebují. Jsou i případy, kdy pomoc učinila z lumpa slušněho člověka.
  2. Za vynaložené úsilí při poskytování pomoci druhému nelze čekat ani vděčnost ani žádné jiné odměny.
  3. Pomáhat lidem z odlišných kultur nesmí být zaměňováno snahou přesvědčit je, že ta naše kultura je lepší.
Čečensko

Jak dát soucitu praktický rozměr? Na základě této otázky položené v souvislosti s povědomím o dopadech války v Čečensku, vznikl v listopadu r. 2001 Berkat.

Od té doby se každý rok se společně s přáteli v Grozném snažíme uskutečňovat věci, které prokazatelně vnášejí do života lidí naději na normální život. Není v našich možnostech zjednat  nápravu všech křivd, které přináší ozbrojený konflikt. Nepřísluší nám označovat viníka. Jediné, co můžeme a co považujeme za přiměřené, je v rámci našich možností pěstovat osobní vztahy, předávat energii, inspiraci a schopnost určit si společné téma, které můžeme dál rozvíjet do životu prospěšných aktivit.

Naše práce je založena na podpoře rodin, které válka dostala na dno. Na kultivaci důvěry v princip oboustranného porozumění, ze  kterého roste chuť tvořit a radovat se i ve zdánlivě beznadějných podmínkách.

Tak vznikla a byla postupně  uskutečněna myšlenka výjezdů čečenských dětí do Čech, myšlenka přátelské pomoci rodinám, komunitního vzdělávacího centra, dívčí školy, šicího a kulinářského cechu, , nahrávání rozhovorů s pamětníky...

Podrobnosti sledujte na stránkách čečenského programu Berkatu: www.cecna.cz

Kontakt: Jana Hradilková, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

Berkat na Slovensku:

www.berkat.sk

Ti, kteří nám pomáhají

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner